Τετάρτη 3 Μαρτίου 2010

ΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ ΥΠΕΚΥΨΕ ΣΤΟΥΣ ΜΠΛΑΟΥΓΚΡΑΝΑ

Εξ'ορισμού όλοι αναγνώριζαν πως από το ματς κόντρα στην Μπαρτσελόνα,το Μαρούσι δεν μπορούσε να  πάρει πολλά πράγματα και τελικά έτσι έγινε.Για ένα ημίχρονο διεκδίκησε ό,τι του αναλογούσε,όμως τελικά υπέκυψε με 85-58 και τώρα περιμένει δύο...δώρα από τον Παναθηναικό(νίκη του επί της Παρτιζάν και ήττα του στο μεταξύ τους ματς)προκειμένου να προκριθεί στα προημιτελικά.Πράγμα,φυσικά,διόλου αδύνατο,ίσα-ίσα θα λέγαμε πολύ μα πολύ πιθανό.
Το ιδανικότερο,βέβαια,σενάριο θα ήταν μια νίκη σήμερα επί της Μπαρτσελόνα,όμως όπως φάνηκε και στο παρκέ του ΟΑΚΑ,κάτι τέτοιο ήταν απλά...μη πραγματοποιήσιμο!Παρά το ότι το Μαρούσι έφτασε μέχρι και το 18ο λεπτό προηγούμενο(33-31),στο β' μέρος οι παίκτες της Μπάρτσα μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να...στραγγαλίσουν αμυντικά τους Μαρουσιώτες,πράγμα που πέτυχαν σε υπερθετικό βαθμό,ενώ και στην επίθεση εξαπέλυαν συνεχώς...βόμβες με τους Λάκοβιτς,Ναβάρο και Μπαζίλε να ευστοχούν απ'όπου κι αν σούταραν και με τους Λόρμπεκ,Βάσκεθ και Μόρις να κάνουν πάρτι μέσα στην "κίτρινη" ρακέτα.Κάπως έτσι ήρθε και το τελικό αποτέλεσμα,που φυσικά και δεν στεναχωρεί ιδιαίτερα κανέναν αφού,εκ των πραγμάτων,και δεν γινόταν το Μαρούσι να κοντράρει την συγκεκριμένη ομάδα αλλά και γιατί οι ελπίδες πρόκρισης δεν χάθηκαν,αρκεί βέβαια αύριο ο ΠΑΟ να κάνει το...χρέος του,αλώνοντας την "Χάλα Πιονίρ" ώστε να μην τελειώσει το TOP16 με το χειρότερο ρεκόρ(η Τσιμπόνα νίκησε και έχει 1-4).